Competitive Price for Small Aluminum Box - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-600 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 235 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 600 ml / 21.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Gin tasting puts you in the pink | Custom Perfume Bottles
ABC’s War on Waste: Plastic water bottles tested against tap | Plastic Cosmetic Jar
We always do the job to be a tangible group making sure that we can provide you with the top top quality as well as ideal value for Competitive Price for Small Aluminum Box - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Iceland , Georgia , Tanzania , Please feel cost-free to send us your specifications and we'll respond to you asap. We've got a professional engineering team to serve for the every single detailed needs. Free samples may be sent for you personally to know far more facts. So that you can meet your desires, please really feel cost-free to contact us. You could send us emails and call us straight. Additionally, we welcome visits to our factory from all over the world for much better recognizing of our corporation. nd merchandise. In our trade with merchants of several countries, we often adhere to the principle of equality and mutual advantage. It is our hope to market, by joint efforts, both trade and friendship to our mutual benefit. We look forward to getting your inquiries.
High production efficiency and good product quality, fast delivery and completed after-sale protection, a right choice, a best choice.
-
Hot Sale for Eco Cosmetic Container - 50g clea...
-
Cheapest Factory Rectangle Crimp Glass Perfume ...
-
China Cheap price 50ml Aluminum Jar - 450ml pl...
-
Big Discount Black Candle Aluminum Container - ...
-
China OEM Pocket Sized Spray Bottle - 800ml go...
-
100% Original Empty Cosmetic Container - 7ml /...




