18 Years Factory Roller Perfume Bottles Frosted Amber Glass - 200ml PET plastic capsule packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic capsule bottle |
| Item No. | J22 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 108 mm |
| Weight | 83 g |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Nantong Global Packaging Products Co., Ltd | 10ml Perfume Bottle
Premium Beauty News | 10ml Perfume Bottle
Being supported by an advanced and specialist IT team, we could give technical support on pre-sales & after-sales services for 18 Years Factory Roller Perfume Bottles Frosted Amber Glass - 200ml PET plastic capsule packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: California , Zurich , Melbourne , Today, We are with great passion and sincerity to further fulfill our global customers' needs with good quality and design innovation. We fully welcome customers from all over the world to establish stable and mutually beneficial business relationships, to have a bright future together.
This manufacturers not only respected our choice and requirements, but also gave us a lot of good suggestions, ultimately, we successfully completed the procurement tasks.
-
Hot sale Glass Jars For Unguent - 200ml gold a...
-
Reasonable price for Plastic Jars For Cosmetics...
-
Hot sale Factory Plastic Cosmetic Containers - ...
-
PriceList for Loose Powder Jar With Sifter - 2...
-
One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - 20...
-
China wholesale 100 Freshener Bottle - 350ml f...


