Best-Selling 30ml Perfume Glass Spray Bottle - 30ml PET plastic whitening cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-30 |
| Shape | Round |
| Body Color | Green or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 34 g |
| Capacity | 30 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Police release photos of the fake perfume bottle of nerve agent they say Russian intelligence used in a brazen assassination attempt | Plastic Cosmetic Jar
Kim Kardashian teases new product for her perfume line | Aluminum Perfume Bottle
Gaining purchaser gratification is our company's aim eternally. We're going to make great initiatives to create new and top-quality products, satisfy your exclusive prerequisites and supply you with pre-sale, on-sale and after-sale solutions for Best-Selling 30ml Perfume Glass Spray Bottle - 30ml PET plastic whitening cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: belarus , Uganda , Florida , Our production have been exported to more than 30 countries and regions as first hand source with lowest price. We sincerely welcome customers from both at home and abroad to come to negotiate business with us.
The factory can meet continuously developing economic and market needs, so that their products are widely recognized and trusted, and that's why we chose this company.
-
Top Quality Plastic Container For Cream - 500m...
-
Hot Selling for Bottle Aluminium - Small pill ...
-
2017 Latest Design Perfume Bottles 100ml - 8ml...
-
Hot-selling Aluminum Perfume Bottle - 250ml al...
-
Manufacturer of Plastic Airless Cream Jar - 30...
-
Manufacturing Companies for Hot Sale Amber Cosm...

