Factory directly Facial Cream Packaging - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-120A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 120 ml / 4.24 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Perfume for billionaires: Diamond-encrusted bottle costs $20 million | 10ml Perfume Bottle
How to Get Rid of Blackheads: 13 Proven Tricks | Custom Perfume Bottles
We rely upon strategic thinking, constant modernisation in all segments, technological advances and of course upon our employees that directly participate in our success for Factory directly Facial Cream Packaging - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Georgia , France , Turkey , Taking the core concept of "to be the Responsible". We'll redound up on society for high quality merchandise and good service. We will initiative to participate in international competition to be a first- class manufacturer of this product in the world.
On this website, product categories is clear and rich, I can find the product I want very quickly and easily, this is really very good!
-
Low MOQ for Lotion Container - 400ml aluminum ...
-
Wholesale Price Transarent Perfume Bottle - 25...
-
Good quality Perfume Atomizer - 400ml aluminum...
-
Factory Promotional Plastic Spray Bottles - 60...
-
Ordinary Discount Airless Jar 15ml - 33cl alum...
-
China Cheap price Square Pump Spray Bottle With...











