Factory best selling Matte Black Plastic Jars - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-15-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 14 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Fetish pour Homme by Roja Dove (2012) — Basenotes.net | Aluminum Perfume Bottle
Cult fragrance brand Byredo just opened a whopping great big store in Soho—take a look inside | Empty Aluminum Perfume Bottle
We can easily usually fulfill our respected customers with our very good top quality, very good price tag and excellent support due to we have been more expert and much more hard-working and do it in cost-effective way for Factory best selling Matte Black Plastic Jars - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Zurich , United States , Turkey , For many years, we now have adhered to the principle of customer oriented, quality based, excellence pursuing, mutual benefit sharing. We hope, with great sincerity and good will, to have the honor to help with your further market.
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.
-
Excellent quality Plastic Perfume Bottle - who...
-
OEM Customized Aluminum Bottle - 250ml silver ...
-
Reliable Supplier Recycable Plastic Cosmetic Ja...
-
PriceList for Empty Perfume Spray Bottles - 30...
-
Hot sale Cosmetics Cream Glass Bottles And Jars...
-
Factory Cheap 25ml Black Perfume Bottle - 24/4...

