PriceList for Aluminum Round Window - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cult fragrance brand Byredo just opened a whopping great big store in Soho—take a look inside | Aluminum Perfume Bottle
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Custom Perfume Bottles
We have a professional, efficiency team to provide quality service for our customer. We always follow the tenet of customer-oriented, details-focused for PriceList for Aluminum Round Window - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Juventus , Belize , Namibia , In order to make more people know our products and to enlarge our market, we have devoted a lot of attention to technical innovations and improvement, as well as replacement of equipment. Last but not the least, we also pay more attention to training our managerial personnel, technicians and workers in planned way.
This is a reputable company, they have a high level of business management, good quality product and service, every cooperation is assured and delighted!
-
Fixed Competitive Price 30ml 50ml Glass Essenti...
-
Best quality Cosmetics Cream Container - Custo...
-
One of Hottest for Plastic Perfume Atomiser Pen...
-
100% Original Factory Clear Square Nail Jar - ...
-
Manufacturer for 10ml Glass Perfume Bottles - ...
-
2017 New Style Small Packaging Cosmetic Cream J...




