Factory wholesale 100ml Square Cosmetics Cream Jar - 200ml aluminum lotion pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
$29 million condo in Sunny Isles Beach comes with its own custom ‘scent identity’ | Aluminum Perfume Bottle
How Phlur Sold Perfume To 90,000 Customers Before They Even Smelled It | Empty Aluminum Perfume Bottle
We are going to dedicate ourselves to providing our esteemed buyers together with the most enthusiastically thoughtful products and services for Factory wholesale 100ml Square Cosmetics Cream Jar - 200ml aluminum lotion pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Poland , Rotterdam , Kuala Lumpur , You can always find the solutions you have to have in our company! Welcome to inquire us about our product and anything we know and we can help in auto spare parts. We have been looking forward to work with you for a win-win situation.
Reasonable price, good attitude of consultation, finally we achieve a win-win situation,a happy cooperation!
-
Super Purchasing for Wide Mouth Cream Jar - 8m...
-
Popular Design for Cosmetic Aluminum Jar - 68m...
-
Super Purchasing for Decorative Glass Jars And ...
-
Factory wholesale Pp Cosmetic Bottles - 650ml ...
-
OEM Manufacturer 20ml Plastic Spray Bottle - 8...
-
Good Quality Packaging Cosmetic Jar - 33cl alu...











