Professional China 10ml Bamboo Perfume Bottle - 430ml popular aluminum beer packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-06-430 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 230 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 430 ml / 15 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Not quite the real thing: Coca-Cola’s ‘secret formula’ is out of the bottle | Empty Aluminum Perfume Bottle
Bear "Customer first, Excellent first" in mind, we operate closely with our customers and supply them with efficient and expert services for Professional China 10ml Bamboo Perfume Bottle - 430ml popular aluminum beer packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Grenada , Egypt , Bahamas , To win customers' confidence, Best Source has set up a strong sales and after-sales team to deliver the best product and service. Best Source abides by the idea of "Grow with customer" and philosophy of "Customer-oriented" to achieve cooperation of mutual trust and benefit. Best Source will always stand ready to cooperate with you. Let's grow together!
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!
-
Factory supplied Gold Spray Perfume Bottle - 8...
-
China wholesale Pen Perfume Spray Bottle - 200...
-
OEM Manufacturer Refillable Perfume Bottle 5ml ...
-
Super Purchasing for 20ml Pet Empty Plastic Bot...
-
Factory For 100g Cosmetic Jar - 80 ml gold alu...
-
Discountable price Refillable Spray Glass Bottl...




