OEM China Metal Perfume Spray Bottles - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Security Minister: Airport baggage checks not as good as they might be | Custom Perfume Bottles
15 things you should never ever buy at the airport | Plastic Cosmetic Jar
We are convinced that with joint endeavours, the small business between us will bring us mutual benefits. We could assure you products quality and competitive selling price for OEM China Metal Perfume Spray Bottles - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Buenos Aires , Mozambique , Croatia , We warmly welcome you to come to visit us personally. We hope to establish a long-term friendship based on equality and mutual benefit. If you want to get in touch with us, please do not hesitate to call. We will be your best choice.
The sales person is professional and responsible, warm and polite, we had a pleasant conversation and no language barriers on communication.
-
Factory Price For Diamond Acrylic Jar - 100ml ...
-
Best quality Essential Oil Glass Dropper Bottle...
-
New Fashion Design for High Quality Crystal Per...
-
OEM/ODM Supplier Plastic Jar With Lid - 10ml o...
-
Factory Free sample Pet Plastic Jars And Lids -...
-
Quality Inspection for Plastic Ice Cream Jar - ...




