China Manufacturer for Plastic Bottles Empty For Sale - 8 ml purple fancy aluminum perfume bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-24-8 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18.5 mm |
| Height | 98.5 mm |
| Weight | 18.3 g |
| Capacity | 8 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Global Cosmetic Jars Packaging Market Insight 2019-2026 By RPC Group Plc, Albea SA, Gerresheimer AG, Quadpack Industries, HCP Packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
自用或是送給男友都可以!細數10款人氣中性香水 | 10ml Perfume Bottle
Dedicated to strict high-quality management and considerate shopper company, our experienced team associates are normally available to discuss your requirements and ensure full shopper gratification for China Manufacturer for Plastic Bottles Empty For Sale - 8 ml purple fancy aluminum perfume bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: French , Morocco , Brisbane , As an experienced manufacturer we also accept customized order and we could make it the same as your picture or sample specification. The main goal of our company is to live a satisfactory memory to all the customers, and establish a long term business relationship with buyers and users all over the world.
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.
-
2017 New Style Wholesale 5ml Eye Cream Jar - 3...
-
Factory wholesale Chinese Face Cream - 150ml c...
-
Low MOQ for Perfume Glass Bottle - 37mm inner ...
-
Best Price on 15ml Perfume Bottle - aluminum 5...
-
Cheap PriceList for Perfume Bottle China - AJ-...
-
Professional China White Sprayer Bottles For Pe...

