Hot Selling for Travel Cosmetic Container - 330ml aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AC-03-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | Aluminum Perfume Bottle
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Plastic Cosmetic Jar
As a way to provide you advantage and enlarge our organization, we even have inspectors in QC Crew and guarantee you our greatest assistance and product or service for Hot Selling for Travel Cosmetic Container - 330ml aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: British , Leicester , Benin , We have been persisting in the business essence "Quality First, Honoring Contracts and Standing by Reputations, providing customers with satisfying goods and service. " Friends both at home and abroad are warmly welcome to establish everlasting business relations with us.
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.
-
factory customized 5g/10g/15g/30g/50g Face Crea...
-
Well-designed Health Care Plastic Bottle - 200...
-
PriceList for Plastic Jar Aluminium Lid - 24/4...
-
Big discounting Double Wall Cosmetic Cream Jar ...
-
OEM Supply Dubal Wall Plastic Jar - 12oz cute ...
-
Original Factory 2ml Perfume Spray Bottles - 1...



