2017 New Style Aluminum Ointment Container With Window - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J25 |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 122 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Johnson and Johnson removes chemicals to make products safer | Empty Aluminum Perfume Bottle
Russia hits back at ‘draconian’ US sanctions after Salisbury nerve agent attack | Plastic Cosmetic Jar
We've one of the most innovative manufacturing devices, experienced and qualified engineers and workers, recognized good quality handle systems and also a friendly experienced income team pre/after-sales support for 2017 New Style Aluminum Ointment Container With Window - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Afghanistan , Czech republic , USA , With a fully integrated operation system, our company has won a good fame for our high quality products, reasonable prices and good services. Meanwhile, we have established a strict quality management system conducted in material incoming, processing and delivery. Abiding by the principle of "Credit first and customer supremacy", we sincerely welcome clients from home and abroad to cooperate with us and advance together to create a brilliant future.
The product manager is a very hot and professional person, we have a pleasant conversation, and finally we reached a consensus agreement.
-
Cheap price 8ml Twist Perfume Bottle - 40ml al...
-
OEM Supply White Plastic Jar 100 G - 150ml / 2...
-
One of Hottest for Aluminium Essential Oil Bott...
-
factory low price Cosmetic Jar Plastic - 12oz ...
-
Quality Inspection for Plastic Ice Cream Jar - ...
-
Manufacturer for Polishing Perfume Bottle - 10...


