Factory Supply Clear Plastic Cosmetic Jar - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J24 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 106 mm |
| Weight | 75 g |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Cosmetic Tubes and Jars Sales Market want to know the forecast values? | Empty Aluminum Perfume Bottle
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Custom Perfume Bottles
With this motto in mind, we have become one of the most technologically innovative, cost-efficient, and price-competitive manufacturers for Factory Supply Clear Plastic Cosmetic Jar - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Uzbekistan , Sudan , Hungary , If you are interested in any of our products and solutions or would like to discuss a custom order, remember to feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future.
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!
-
Cheap PriceList for Custom Aluminium Bottle - ...
-
factory low price Personal Care Cosmetic Cream ...
-
Factory wholesale Round Ball Shape Cream Jar - ...
-
Lowest Price for Cosmetic Jars Acrylic - 5 ml ...
-
Ordinary Discount Black Aluminum Jar - 250ml e...
-
Manufacturing Companies for Powder Jar Cosmetic...


