2017 Good Quality 100ml Pet Bottle - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J25 |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 122 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Discover the Injection Molding Containers Market gain impetus due to the growing demand over 2028 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Bachelorette Contestant Jean Blanc Launches Signature Women’s Perfume | Plastic Cosmetic Jar
Our organization insists all along the quality policy of "product quality is base of business survival; purchaser gratification is the staring point and ending of an business; persistent improvement is eternal pursuit of staff" as well as the consistent purpose of "reputation 1st, purchaser first" for 2017 Good Quality 100ml Pet Bottle - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Irish , Cyprus , South Africa , Our team knows well the market demands in different countries, and is capable of supplying suitable quality products at the best prices to different markets. Our company has already set up a professional, creative and responsible team to develop clients with the multi-win principle.
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!
-
Special Design for High Performance Round Luxur...
-
Personlized Products Plastic Cosmetic Jars - 3...
-
Factory Promotional Plastic Spray Bottles - JA...
-
Super Purchasing for Glass Spray Perfume Bottle...
-
Good Wholesale Vendors Oem Refillable Perfume B...
-
Hot sale 100ml Primary Aluminum Jar - 15g / 30...


