100% Original Factory 50g Cream Jar For Cosmetic Package - 5 ml oxidated aluminum inhaler bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-23 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18.5 mm |
| Height | 91 mm |
| Weight | 13.6 g |
| Capacity | 5 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Johnson and Johnson removes chemicals to make products safer | Aluminum Perfume Bottle
Here’s Why the potential for sale of bespoke products is enormous | Custom Perfume Bottles
Our well-equipped facilities and exceptional good quality manage throughout all stages of production enables us to guarantee total shopper satisfaction for 100% Original Factory 50g Cream Jar For Cosmetic Package - 5 ml oxidated aluminum inhaler bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cancun , Kuala Lumpur , Toronto , we are sincerely hope to establish one good long term business relationship with your esteemed company thought this opportunity, based on equal, mutual beneficial and win win business from now till the future.
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!
-
Short Lead Time for Cream Jar 5g With Lid - 10...
-
Hot Sale for 400ml Plastic Jar - 250ml silver ...
-
Discount wholesale 100g Lanolin Cream Jar - 16...
-
China Supplier Suncity Cosmetics Cream Empty Ja...
-
OEM Customized Plastic Pocket Perfume Bottle - ...
-
18 Years Factory Black Aluminum Bottle - 6ml /...

