Factory Outlets Square Shaped Acrylic Cosmetic Cream Jar - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 220 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
“Zero Cooling” – Pushing Molding Efficiency One Step Further | Aluminum Perfume Bottle
Beauty and the environment: Eco-friendly, sustainable beauty solutions | Aluminum Perfume Bottle
We continuously execute our spirit of ''Innovation bringing development, Highly-quality ensuring subsistence, Management advertising and marketing gain, Credit history attracting buyers for Factory Outlets Square Shaped Acrylic Cosmetic Cream Jar - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Costa Rica , Turkey , New Orleans , Many kinds of different solutions are available for you to choose, you can do one-stop shopping here. And customized orders are acceptable. Real business is to get win-win situation, if possible, we would like to deliver more support for customers. Welcome all nice buyers communicate details of solutions with us!!
This is a reputable company, they have a high level of business management, good quality product and service, every cooperation is assured and delighted!
-
Special Price for Aluminum Skin Care Jars - 47...
-
OEM Factory for Cosmetic Eyeshadow Cream Jar - ...
-
Wholesale Discount 50g Cream Jar - 5g / 10g / ...
-
Hot Sale for Luxury Cosmetic Jars - 20 ml uniq...
-
New Delivery for 30ml Glass Perfume Bottles - ...
-
Rapid Delivery for Perfume Spray Bottle Tube Pe...




