Big Discount Design Your Own Perfume Bottle - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J25R |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 143 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Cosmogen Reveals Glass Color Cosmetics Package | Aluminum Perfume Bottle
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
We believe in: Innovation is our soul and spirit. High-quality is our life. Purchaser need is our God for Big Discount Design Your Own Perfume Bottle - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ecuador , Portland , Leicester , Our company always concentrate on the development of the international market. We have a lot of customers in Russia , European countries, the USA, the Middle East countries and Africa countries. We always follow that quality is foundation while service is guarantee to meet all customers.
In China, we have many partners, this company is the most satisfying to us, reliable quality and good credit, it is worth appreciation.
-
Good User Reputation for 10ml Roll On Bottle - ...
-
Factory making Cosmetic Frost Glass Cream Jar -...
-
Special Design for Empty Face Cream Jars - 300...
-
Big Discount Test Pufume Bottles - 30ml PET pl...
-
China Gold Supplier for 30g Cosmetic Cream Jar ...
-
100% Original Factory 15ml Frosted Perfume Bott...


