2017 High quality Packaging Bottle Aluminum Cap - 14 oz screw top aluminum bottle for beverage – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
A Bespoke Perfume Doesn’t Come Cheap | 10ml Perfume Bottle
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | Plastic Cosmetic Jar
As for aggressive rates, we believe that you will be searching far and wide for anything that can beat us. We can easily state with absolute certainty that for such good quality at such charges we are the lowest around for 2017 High quality Packaging Bottle Aluminum Cap - 14 oz screw top aluminum bottle for beverage – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Philippines , San Diego , Iraq , We've got constructed strong and long co-operation relationship with an enormous quantity of companies within this business overseas. Immediate and specialist after-sale service supplied by our consultant group has happy our buyers. In depth Info and parameters from the merchandise will probably be sent to you for any thorough acknowledge. Free samples may be delivered and company check out to our corporation. n Portugal for negotiation is constantly welcome. Hope to get inquiries type you and construct a long-term co-operation partnership.
This supplier stick to the principle of "Quality first, Honesty as base", it is absolutely to be trust.
-
18 Years Factory 100g Cream Jar Pp - 500ml alu...
-
Good User Reputation for Cheap Glass Jars - AJ...
-
factory customized Pet Plastic Jars Cosmetics -...
-
Super Purchasing for Men Perfume Bottle - 250m...
-
OEM/ODM Factory Flint Glass Perfume Bottle - 1...
-
Factory wholesale Gold Aluminum Cream Jar - 5 ...




