Manufactur standard Clear Plastic Bottles - 150ml aluminum energy supplement drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-22-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 130 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Premium Beauty News | Custom Perfume Bottles
A Market of the Senses: Sara Cwynar Finds Truths and Untruths in Advertising -ARTnews | Plastic Cosmetic Jar
Reliable quality and good credit standing are our principles, which will help us at a top-ranking position. Adhering to the tenet of "quality first, customer supreme" for Manufactur standard Clear Plastic Bottles - 150ml aluminum energy supplement drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Rome , Manila , Australia , We've a skilled sales team, they have mastered the best technology and manufacturing processes, have years of experience in foreign trade sales, with customers able to communicate seamlessly and accurately understand the real needs of customers, providing customers with personalized service and unique merchandise.
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.
-
OEM manufacturer Mini Cosmetic Jars - 530ml re...
-
Factory made hot-sale Mini Glass Spray Bottle -...
-
Factory Cheap Hot Empty Cream Container - 400m...
-
Factory Outlets Bamboo Aluminum Cream Jar - 1L...
-
2017 High quality Cosmetic Jar Empty Packaging ...
-
Trending Products China Made Cosmetics Cream Gl...



