Factory source Cosmetics Cream Bottles And Jars - 10g PET plastic nail gel jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-10 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 38 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 15 g |
| Capacity | 10 ml / 0.35 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | Plastic Cosmetic Jar
UK Packaging Awards 2018 | 10ml Perfume Bottle
The corporation upholds the philosophy of "Be No.1 in excellent, be rooted on credit rating and trustworthiness for growth", will proceed to provide aged and new buyers from home and abroad whole-heatedly for Factory source Cosmetics Cream Bottles And Jars - 10g PET plastic nail gel jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Austria , Malawi , Egypt , Relying on superior quality and excellent post-sales, our products sell well in America, Europe, the Middle East and South Africa. We are also the appointed OEM factory for several worlds' famous products brands. Welcome to contact us for further negotiation and cooperation.
Speaking of this cooperation with the Chinese manufacturer, I just want to say"well dodne", we are very satisfied.
-
Factory Price 50ml Black Plastic Bottle Size - ...
-
Wholesale Discount Empty Aluminum Bottle - 300...
-
Factory made hot-sale Double Wall Empty Cream J...
-
Factory supplied Wholesale Classic Cream Jar - ...
-
New Fashion Design for Crimp Transparent Glass ...
-
Factory making Cute Fruit Design Cream Jar - A...

