Big discounting 30ml Acrylic Black Cosmetic Jar - 300ml wide mouth aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-300 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 130 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 300 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Cosmetic Jars Packaging Market Insight 2019-2026 By RPC Group Plc, Albea SA, Gerresheimer AG, Quadpack Industries, HCP Packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | 10ml Perfume Bottle
Having a sound small business credit score, outstanding after-sales services and modern manufacturing facilities, we've got earned an fantastic reputation among our buyers across the globe for Big discounting 30ml Acrylic Black Cosmetic Jar - 300ml wide mouth aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Armenia , Bolivia , Estonia , With the principle of win-win, we hope to help you make more profits in the market. An opportunity is not to be caught, but to be created. Any trading companies or distributors from any countries are welcomed.
The sales manager has a good English level and skilled professional knowledge, we have a good communication. He is a warm and cheerful man, we have a pleasant cooperation and we became very good friends in private.
-
Manufacturing Companies for Loose Powder Cream ...
-
Hot sale Factory Plastic Jars With Lids Wholesa...
-
Top Quality 3g Empty Nail Plastic Glue Bottle -...
-
Hot sale Glass Jar With Screw Gold Lid - AJ-09...
-
High Performance Glass Cream Jar With Aluminum ...
-
Factory wholesale Bottle With Spray Pump - 150...




