Competitive Price for Acrylic Jar 50ml - 12oz cute aluminum beer container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-07-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Plastic Cosmetic Jar
Silver Perfume Bottles – The Legacy Behind Them
Our company puts emphasis on the management, the introduction of talented personnel, and the construction of staff building, trying hard to improve the quality and liability consciousness of staff members. Our company successfully attained IS9001 Certification and European CE Certification of Competitive Price for Acrylic Jar 50ml - 12oz cute aluminum beer container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Brunei , Surabaya , Mexico , By integrating manufacturing with foreign trade sectors, we can offer total customer solutions by guaranteeing the delivery of right items to the right place at the right time, which is supported by our abundant experiences, powerful production capability, consistent quality, diversified product portfolios and the control of the industry trend as well as our mature before and after sales services. We'd like to share our ideas with you and welcome your comments and questions.
The company keeps to the operation concept "scientific management, high quality and efficiency primacy, customer supreme", we have always maintained business cooperation. Work with you,we feel easy!
-
China OEM Facial Cream Cosmetics Jar - 5ml / 6...
-
Special Design for Pp Cosmetic Jar With Bamboo ...
-
Best-Selling 30ml Perfume Glass Spray Bottle - ...
-
Factory wholesale Cosmetic Packaging Jar Glass ...
-
OEM/ODM Supplier 75ml Spray Bottle - 250ml alu...
-
Professional China Plastic Sealable Jar - 200m...



