High definition Round Acrylic Cosmetic Jar - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100B |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 79 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 105 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Lip Care Products Packaging Market Growth Analysis by Regions, Types and Applications to 2027 | 10ml Perfume Bottle
Cosmetic Packaging Market Demands, Supply and Growth Prospects 2018 To 2025 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Using a total scientific good quality management process, superior high quality and excellent faith, we get great name and occupied this field for High definition Round Acrylic Cosmetic Jar - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Riyadh , Namibia , Angola , Thus far, our item associated with printer dtg a4 may be shown in most foreign nations as well as urban centers, which are sought after simply by targeted traffic. We all highly imagine that now we have the full capacity to present you with contented merchandise. Desire to collect requests of your stuff and produce the long-term co-operation partnership. We very seriously promise:Csame top quality, better price; exact same selling price, higher quality.
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.
-
China wholesale Cheap Wholesale Perfume Spray B...
-
Factory wholesale Air Freshener Bottle - JA-5-...
-
Cheapest Price Pp Plastic Spray Pump Card Perfu...
-
Fast delivery Spray Pump Bottle - wholesale 25...
-
New Arrival China Card Perfume Bottle - custom...
-
China wholesale Aluminum Glass Jar - AJ-04 ser...

