Best quality Lid Plastic Cosmetic Jar - 24/410 oxidated aluminum disc top cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum disc top cap |
| Item No. | 24/410 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 28 mm |
| Height | 28 mm |
| Inner D | 24 mm |
| Specification | 24 / 410 |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Russia hits back at ‘draconian’ US sanctions after Salisbury nerve agent attack | Plastic Cosmetic Jar
While Brits are hyping up plastic bans they have no clue how to recycle at home | Aluminum Perfume Bottle
We depend on sturdy technical force and continually create sophisticated technologies to meet the demand of Best quality Lid Plastic Cosmetic Jar - 24/410 oxidated aluminum disc top cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Islamabad , Puerto Rico , Russia , Being the top solutions of our factory, our solutions series have been tested and won us experienced authority certifications. For additional parameters and item list details, please click the button to acquire additional nformation.
Products and services are very good, our leader is very satisfied with this procurement, it is better than we expected,
-
China Cheap price 5 Ml Small Pet Cosmetic Jar -...
-
Hot sale Factory Aluminium Cosmetic Cream Jar -...
-
Professional China Amber Glass Cosmetic Jar - ...
-
Factory wholesale 15ml Small Perfume Bottle - ...
-
OEM Factory for Square Spray Bottle - 3ml / 6m...
-
Good quality Bamboo Glass Jar - 15ml / 20ml hi...



