China OEM Black Empty Plastic Container - 14 oz screw top aluminum bottle for beverage – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How to scent your wedding, according to Jo Malone’s fragrance expert | Plastic Cosmetic Jar
Thierry Mugler’s New Fragrance Smells Like Figs and Caviar, Can be Refilled | Aluminum Perfume Bottle
We have now probably the most innovative production equipment, experienced and qualified engineers and workers, regarded high quality control systems and also a friendly expert income team pre/after-sales support for China OEM Black Empty Plastic Container - 14 oz screw top aluminum bottle for beverage – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mozambique , Colombia , Norway , As a way to use the resource on the expanding info in international trade, we welcome prospects from everywhere on the web and offline. In spite on the high quality items we offer, effective and satisfying consultation service is supplied by our qualified after-sale service group. Item lists and detailed parameters and any other info weil be sent to you timely for the inquiries. So please make contact with us by sending us emails or call us when you've got any questions about our organization. ou could also get our address information from our site and come to our enterprise. We get a field survey of our merchandise. We are confident that we'll share mutual accomplishment and create solid co-operation relations with our companions within this market place. We're seeking forward for your inquiries.
The company leader recept us warmly, through a meticulous and thorough discussion, we signed a purchase order. Hope to cooperate smoothly
-
Personlized Products 250ml Canning Jars - 100m...
-
China wholesale Cream Empty Container - wholes...
-
China OEM Pocket Perfume Bottle - bullet shape...
-
Online Exporter Aluminum Cap - 100ml aluminum ...
-
High Performance Luxury Men Perfume Spray Bottl...
-
Fixed Competitive Price Bule Gradient Pp Cream ...




