Hot sale Factory 50g Green Glass Cream Jar - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-15-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 14 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Analysts Anticipate TriMas Corp (TRS) Will Post Earnings of $0.37 Per Share | Empty Aluminum Perfume Bottle
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | 10ml Perfume Bottle
Our enterprise since its inception, often regards solution excellent as enterprise life, continually strengthen output technology, enhance product high quality and continually strengthen organization total high-quality administration, in strict accordance using the national standard ISO 9001:2000 for Hot sale Factory 50g Green Glass Cream Jar - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: US , Brunei , Pretoria , With a team of experienced and knowledgeable personnel, our market covers South America, the USA, the Mid East, and North Africa. Many customers have become our friends after good cooperation with us. If you have the requirement for any of our goods, make sure you contact us now. We're looking forward to hearing from you soon.
The quality of the products is very good, especially in the details, can be seen that the company work actively to satisfy customer's interest, a nice supplier.
-
2017 Latest Design 250ml Empty Plastic Pet Cosm...
-
China wholesale Plastic Cosmetic Jar - 250ml s...
-
Big Discount Black Candle Aluminum Container - ...
-
Super Purchasing for 25ml Small Perfume Spray B...
-
Chinese Professional Silver Perfume Bottles - ...
-
OEM/ODM Supplier Round Cream Jar 50g - 1000ml ...

