Factory selling 35g Cosmetic Jar - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-9 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 59 mm |
| Weight | 41 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Made-in-Singapore fragrances a flourishing niche market here, Lifestyle News & Top Stories | 10ml Perfume Bottle
Analysts Anticipate TriMas Corp (TRS) Will Post Earnings of $0.37 Per Share | Empty Aluminum Perfume Bottle
We hold strengthening and perfecting our items and repair. At the same time, we get the job done actively to do research and progress for Factory selling 35g Cosmetic Jar - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: South Korea , Puerto Rico , Tunisia , Our product quality is one of the major concerns and has been produced to meet the customer's standards. "Customer services and relationship" is another important area which we understand good communication and relationships with our customers is the most significant power to run it as a long term business.
Timely delivery, strict implementation of the contract provisions of the goods, encountered special circumstances, but also actively cooperate, a trustworthy company!
-
Competitive Price for Skin Care Cream Jar 30g -...
-
Big discounting Aluminum Water Bottles - 7ml /...
-
Factory Free sample Aluminum Spray Bottles - 1...
-
Short Lead Time for Soccer Ball Shaped Jar - 1...
-
Personlized Products Pet Plastic Cream Cosmetic...
-
Hot New Products 120g Cosmetic Jar - 100ml sil...

