Low MOQ for Lotion Container - 400ml aluminum carbonated drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | Aluminum Perfume Bottle
Flight Review 2018: Singapore Airlines First Class Suites A380-800 (SIN | Aluminum Perfume Bottle
Our intention is usually to satisfy our buyers by offering golden provider, great rate and good quality for Low MOQ for Lotion Container - 400ml aluminum carbonated drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Madras , Sevilla , Iraq , because of our company has been persisting in the management idea of "Survival by Quality, Development by Service, Benefit by Reputation" . We fully realize the good credit standing, the high quality products, the reasonable price and the professional services are the reason that the customers choose us to be their long-term business partner.
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.
-
Good quality Gold 50g Acrylic Container - 300m...
-
Wholesale Price 5oz Plastic Cosmetic Jar Mason ...
-
Cheap PriceList for Pill Bottle - 33cl aluminu...
-
China New Product 50ml Pet Bottle With Sprayer ...
-
Good Wholesale Vendors Plastic Jar For Skin Car...
-
Excellent quality Water Spray Bottle - aluminu...




