Factory Promotional Aluminum Shell Jar - 230ml aluminum container for tablets packaging – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-230 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 230 ml / 8 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Security Minister: Airport baggage checks not as good as they might be | Custom Perfume Bottles
The Under 30 Who Owns The Most Expensive Men’s Store In The World Takes Vegas | Plastic Cosmetic Jar
We'll make each hard work to become excellent and excellent, and speed up our measures for standing from the rank of intercontinental top-grade and high-tech enterprises for Factory Promotional Aluminum Shell Jar - 230ml aluminum container for tablets packaging – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Italy , South Africa , Vancouver , During in 11 years, We have participated in more than 20 exhibitions, obtains the highest praise from each customer. Our company has been devoting that "customer first" and committed to helping customers expand their business, so that they become the Big Boss !
The company has a good reputation in this industry, and finally it tured out that choose them is a good choice.
-
Trending Products Aluminium Screw Cap - 20 ml ...
-
Big Discount 300g Plastic Cream Jar - 20 ml ex...
-
Big discounting Plastic Cream Bottle - wholesa...
-
Europe style for Aluminum Bottle Spray - AJ-02...
-
Best Price for 100ml Perfume Spray Bottles - 1...
-
Wholesale Discount 5ml Mini Plastic Perfume Bot...

