Factory Price Elegant Cream Jar For Personal Care - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 260 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Plastic Cosmetic Jar
What’s the Best Bottled Water? Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close | 10ml Perfume Bottle
With reliable excellent approach, great name and ideal consumer services, the series of products and solutions produced by our company are exported to many countries and regions for Factory Price Elegant Cream Jar For Personal Care - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Panama , Costa Rica , Jakarta , we have complete material production line, assembling line , quality control system, and the most importantly, we have many patents technology and experienced technical&production team, professional sales service team. With all those advantages, we are going to create"the reputable international brand of nylon monofilaments", and spreading our products to every corner of the world. We are keep moving and try our best to serve our customers.
The company has rich resources, advanced machinery, experienced workers and excellent services, hope you keep improving and perfecting your products and service, wish you better!
-
Factory wholesale Arcylic Cosmetic Jar - 120ml...
-
2017 High quality Empty Cream Jar - 1000ml tal...
-
100% Original Aluminum Cosmetic Bottle - 1L pl...
-
Manufactur standard Refillable Perfume Spray Bo...
-
Popular Design for Round Perfume Bottle - 4 oz...
-
OEM Customized Plastic Pocket Perfume Bottle - ...




