factory customized 100ml Plastic Cosmetic Jars - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-17-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 25 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Novichok perfume bottle ‘had enough nerve agent to kill 4,000 people’ | Custom Perfume Bottles
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | Plastic Cosmetic Jar
"Quality initially, Honesty as base, Sincere company and mutual profit" is our idea, in order to create repeatedly and pursue the excellence for factory customized 100ml Plastic Cosmetic Jars - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Lisbon , Jersey , Malaysia , Each customer's satisfactory is our goal. We are looking for long-term cooperation with each customer. To meet this, we keep up our quality and provide extraordinary customer service. Welcome to our company, we are expecting to cooperate with you.
As an international trading company, we have numerous partners, but about your company, I just want to say, you are really good, wide range, good quality, reasonable prices, warm and thoughtful service, advanced technology and equipment and workers have professional training, feedback and product update is timely, in short, this is a very pleasant cooperation, and we look forward to the next cooperation!
-
Quality Inspection for Plastic Ice Cream Jar - ...
-
factory customized Perfum Glass Spray Bottle - ...
-
Well-designed Skin Care Flat Double Wall Pp Cre...
-
Reliable Supplier 600ml Aluminum Bottle - 33cl...
-
Discount wholesale 100g Lanolin Cream Jar - 10...
-
Fixed Competitive Price Small Perfume Bottles -...

