Bottom price Aluminum Jar With Window - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J24 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 106 mm |
| Weight | 75 g |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
SLS Beverly Hills completes $22M redesign | Plastic Cosmetic Jar
Best UK perfume deals this Christmas: Save on designer perfumes ahead of the festive season | Aluminum Perfume Bottle
Sticking for the perception of "Creating goods of high quality and making good friends with people today from all around the world", we constantly set the interest of shoppers to begin with for Bottom price Aluminum Jar With Window - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: South Korea , Belgium , Kenya , Taking the core concept of "to be the Responsible". We'll redound up on society for high quality merchandise and good service. We will initiative to participate in international competition to be a first- class manufacturer of this product in the world.
Products and services are very good, our leader is very satisfied with this procurement, it is better than we expected,
-
Well-designed Perfume Oil Bottle - 350ml fashi...
-
Popular Design for 15g 30g 50g Cosmetic Cream J...
-
Free sample for Skincare Packaging Pot - 150ml...
-
Excellent quality 100g Cosmetics Pp Jars - 10m...
-
Factory Cheap Hot Sale Perfume Spray Bottle - ...
-
OEM manufacturer Plastic Medicine Pill Bottles ...


