Factory Promotional Aluminium Cosmetic Jars - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-120A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 120 ml / 4.24 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Mary-Louise Parker on Creating Her Own Perfume in Paris with Daughter Aberash | Aluminum Perfume Bottle
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
To constantly improve the management system by virtue of the rule of "sincerely, good faith and quality are the base of enterprise development", we widely absorb the essence of related products internationally, and constantly develop new products to meet the demands of customers for Factory Promotional Aluminium Cosmetic Jars - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Johor , Madagascar , Algeria , We will initiate the second phase of our development strategy. Our company regards "reasonable prices, efficient production time and good after-sales service" as our tenet. If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future.
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.
-
Professional Design Jar With Aluminium Lid - 3...
-
factory customized Empty Beauty Cream Jar - 28...
-
Bottom price 80ml Custom Clear Glass Perfume Bo...
-
Best Price on Aluminium Refillable Perfume Spra...
-
Manufacturer for Sample Sack Bottle 10 Ml - 33...
-
Wholesale Price Roll On Perfume Bottle - 50ml ...











