Professional Design 30g Aluminum Cream Jars - 20 ml excellent aluminum parfume atomiser – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-04-20 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 23 mm |
| Height | 119 mm |
| Weight | 25 g |
| Capacity | 20 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Versatile Means Of Packaging-Aluminum Bottles
Rochdale News | News Headlines | Our guide to recycling single-use plastics | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our products are greatly acknowledged and reliable by users and may fulfill repeatedly shifting financial and social wants for Professional Design 30g Aluminum Cream Jars - 20 ml excellent aluminum parfume atomiser – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Egypt , kazan , Gambia , Based on products and solutions with high quality, competitive price, and our full range service, we have accumulated experienced strength and experience, and we've built up a very good reputation in the field. Along with the continuous development, we commit ourselves not only to the Chinese domestic business but also the international market. May you moved by our high quality items and passionate service. Let's open a new chapter of mutual benefit and double win.
It can be said that this is a best producer we encountered in China in this industry, we feel lucky to work with so excellent manufacturer.
-
professional factory for Empty Cream Cosmetic J...
-
OEM/ODM Supplier Small Empty Glass Bottle - Fa...
-
Original Factory 15ml Glass Perfume Bottles - ...
-
Manufacturer for 10ml Glass Perfume Bottles - ...
-
Big Discount Blue Glass Cosmetic Jar - 1000ml ...
-
Well-designed 50g Empty Glass Jar - 250ml safe...

