Original Factory 15ml Glass Perfume Bottles - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 143 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Analysts Anticipate TriMas Corp (TRS) Will Post Earnings of $0.37 Per Share | Empty Aluminum Perfume Bottle
Russia hits back at ‘draconian’ US sanctions after Salisbury nerve agent attack | 10ml Perfume Bottle
It truly is a great way to improve our merchandise and repair. Our mission should be to create imaginative products to prospects with a excellent knowledge for Original Factory 15ml Glass Perfume Bottles - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Morocco , Senegal , belarus , Our R&D department always designs with new fashion ideas so we could introduce up-to-date fashion styles every month. Our strict production management systems always ensure stable and high quality products. Our trade team provides timely and efficient services. If there are any interest and inquiry about our products, please contact us in time. We would like to establish a business relationship with your honored company.
Factory equipment is advanced in the industry and the product is fine workmanship, moreover the price is very cheap, value for money!
-
OEM Manufacturer 20ml Plastic Spray Bottle - 3...
-
China Factory for Bamboo Green Cream Jars - 15...
-
Newly Arrival Free Nail Samples Container - 15...
-
Best Price on Cosmetic Pp Cream Jar - 1000ml t...
-
Hot Sale for Cosmetic Double Wall Cream Jars - ...
-
Factory directly supply Frosted Cosmetic Glass ...











