Factory Price Clear Cosmetic Jars - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-80A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 90 mm |
| Mouth | 27 mm |
| Capacity | 80 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Premium Beauty News | Plastic Cosmetic Jar
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Custom Perfume Bottles
Our workforce through professional training. Skilled professional knowledge, solid sense of service, to fulfill the services demands of consumers for Factory Price Clear Cosmetic Jars - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Qatar , Jersey , Australia , Our products are mainly exported to Europe, Africa, America, the Middle East and Southeast Asia and other countries and regions. We have enjoyed a great reputation among our customers for quality products and good services.We would make friends with businessmen from at home and abroad, following the purpose of "Quality First, Reputation First, the Best Services."
The factory can meet continuously developing economic and market needs, so that their products are widely recognized and trusted, and that's why we chose this company.
-
Manufactur standard Cosmetic Jar Cream - 42mm ...
-
Factory supplied Square Glass Perfume Bottle - ...
-
Factory selling Pp Baby Cream Jar - 5ml / 8ml ...
-
Factory Cheap Perfume Bottle For Cosmetic Packa...
-
OEM/ODM Factory Pet Plastic Medicine Bottle - ...
-
China wholesale Pen Perfume Spray Bottle - 200...









