OEM/ODM Supplier Small Empty Perfume Bottles - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | 10ml Perfume Bottle
Changi Airport places third in the world for shopper spend, Fashion News & Top Stories | Plastic Cosmetic Jar
Our aim would be to fulfill our shoppers by offering golden company, very good value and good quality for OEM/ODM Supplier Small Empty Perfume Bottles - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: South Africa , Denmark , Costa Rica , Many years of work experience, we have realized the importance of providing good quality products and the best before-sales and after-sales services. Most problems between suppliers and clients are due to poor communication. Culturally, suppliers can be reluctant to question things they do not understand. We break down those barriers to ensure you get what you want to the level you expect, when you want it. faster delivery time and the product you want is our Criterion .
This supplier's raw material quality is stable and reliable, has always been in accordance with the requirements of our company to provide the goods that quality meet our requirements.
-
Ordinary Discount Acrylic Round Jar - 250ml al...
-
Hot sale Bamboo Cosmetic Jars - Small pill bot...
-
Original Factory Gold Key Chain Bottle - 400ml...
-
Bottom price 80ml Custom Clear Glass Perfume Bo...
-
Good Quality 250ml Facial Mask Makeup Aluminum ...
-
Factory Cheap Cosmetic Jar Containers - 50g ec...




