Reasonable price Aluminum Spray Perfume Bottles - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-120A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 120 ml / 4.24 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
SLS Beverly Hills completes $22M redesign | Plastic Cosmetic Jar
Novichok James Bond-style: Perfume bottle used by Salisbury assassins was ‘made by top scientists | Custom Perfume Bottles
owing to fantastic assistance, a variety of high quality goods, aggressive rates and efficient delivery, we love a very good popularity among our customers. We are an energetic firm with wide market for Reasonable price Aluminum Spray Perfume Bottles - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Thailand , Philippines , Denver , Excellent quality comes from our adherence to every detail, and customer satisfaction comes from our sincere dedication. Relying on advanced technology and industry reputation of good cooperation, we try our best to provide more quality products and services to our customers, and all of us are willing to strengthen exchanges with domestic and foreign customers and sincere cooperation, to build a better future.
The company's products very well, we have purchased and cooperated many times, fair price and assured quality, in short, this is a trustworthy company!
-
OEM Customized Glass Dropper Leak Proof Bottle ...
-
Good quality Aluminium Bottles - 150ml 200ml a...
-
Special Price for Empty Plastic Loose Powder Cr...
-
Online Exporter Crystal Cosmetic Jar - JA-5-1 ...
-
Factory Price For Flower Acrylic Cream Jar - 4...
-
2017 High quality 80g Aluminum Cream Jar - a s...











