Factory best selling Aluminum Perfume Spray Bottle - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Skincare Packaging Market (Packaging Type – Jars, Tubes, Bottles, Pumps & Dispensers, Sachets, Others; Material Type ) Outlook 2026 | Custom Perfume Bottles
Analysts Anticipate TriMas Corp (TRS) Will Post Earnings of $0.37 Per Share | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our objective is to present premium quality products at aggressive prices, and top-notch services to buyers around the world. We have been ISO9001, CE, and GS certified and strictly adhere to their excellent specifications for Factory best selling Aluminum Perfume Spray Bottle - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Madrid , Irish , Czech republic , Upon today, we've customers from all over the world, including USA, Russia, Spain, Italy, Singapore, Malaysia, Thailand, Poland, Iran and Iraq. The mission of our company is to provide the highest quality products with best price. We've been looking forward to doing business with you.
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!
-
2017 wholesale price Pp Perfume Spray Bottle - ...
-
Wholesale Glass Perfume Diffuser Bottle - 400m...
-
Big Discount Cosmeti Cream Jar - 5 ml oxidated...
-
Factory directly Facial Cream Packaging - Cust...
-
Factory For Massage Cream Jar - aluminum empty...
-
China Supplier Black Plastic Jar - 9 oz alumin...




