100% Original Factory 15ml Frosted Perfume Bottle With Logo - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-9 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 59 mm |
| Weight | 41 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Outlook for plastic cosmetic & toiletry containers | Plastic Cosmetic Jar
Do Your Personal Cosmetics Cause Plastic Pollution? | 10ml Perfume Bottle
It really is a good way to further improve our goods and service. Our mission would be to acquire inventive items to buyers with a very good encounter for 100% Original Factory 15ml Frosted Perfume Bottle With Logo - 100ml double wall plastic cream packaging jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Belgium , Montpellier , Hungary , We warmly welcome you to come to visit us personally. We hope to establish a long-term friendship based on equality and mutual benefit. If you want to get in touch with us, please do not hesitate to call. We will be your best choice.
Factory equipment is advanced in the industry and the product is fine workmanship, moreover the price is very cheap, value for money!
-
Lowest Price for Cosmetic Jars Acrylic - 47mm ...
-
OEM/ODM Manufacturer Metal Spray Bottle - 50ml...
-
Discount wholesale 10g Pp Cream Jar - 200ml go...
-
China Gold Supplier for 30g Cosmetic Cream Jar ...
-
Special Price for Clear Plastic Pill Bottles - ...
-
Leading Manufacturer for Acrylic Airless Jar - ...

