Chinese Professional Hand Blown Glass Perfume Spray Bottle - 68mm silver aluminum lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-68 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 71 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 68 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Invent Your Scent is a new experiential event where each participant gets to create a unique, customized 1 oz. bottle of perfume or cologne | Custom Perfume Bottles
Silver Perfume Bottles – The Legacy Behind Them
We insist on the principle of development of 'High quality, Efficiency, Sincerity and Down-to-earth working approach' to provide you with excellent service of processing for Chinese Professional Hand Blown Glass Perfume Spray Bottle - 68mm silver aluminum lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Islamabad , Kyrgyzstan , Jersey , After years' creating and developing, with the advantages of trained qualified talents and rich marketing experience, outstanding achievements were gradually made. We get good reputation from the customers due to our good solutions quality and fine after-sale service. We sincerely wish to create a more prosperous and flourishing future together with all the friends home and abroad!
We are long-term partners, there is no disappointment every time, we hope to maintain this friendship later!
-
Reliable Supplier Eye Cream Bottle - 80 ml gol...
-
Lowest Price for Plastic Jar With Aluminum Scre...
-
Factory Free sample Perfume Spray Atomizer - a...
-
Discount wholesale Perfume Mist Spray Bottle - ...
-
Well-designed Face Cream Jars/containers - Sma...
-
Factory Free sample 15g Pp Cream Bottle - 50ml...

