Well-designed Atomizer Perfume - 250ml aluminum soda water bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-13-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Trace New York’s Gender-Neutral Fragrances | Empty Aluminum Perfume Bottle
Here’s Why the potential for sale of bespoke products is enormous | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our focus on should be to consolidate and enhance the quality and repair of present products, in the meantime constantly establish new products to meet unique customers' requires for Well-designed Atomizer Perfume - 250ml aluminum soda water bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Salt Lake City , Belarus , USA , We take measure at any expense to achieve essentially the most up-to-date equipment and approaches. The packing of nominated brand is our a further distinguishing feature. The items to assure years of trouble-free service has attracted a great deal customers. The solutions are obtainable in improved designs and richer assortment, they're created scientifically of purely raw supplies. It readily available in a variety of designs and specifications for your selection. The most recent kinds are a great deal better than the preceding one particular and they are quite popular with lots of prospects.
This supplier offers high quality but low price products, it is really a nice manufacturer and business partner.
-
2017 China New Design Aluminium Refillable Perf...
-
Cheap PriceList for Perfume Bottle China - AJ-...
-
factory low price 50g Plastic Cream Jar - 250m...
-
Factory Outlets 100g Clear Frosted Glass Jar - ...
-
Low MOQ for 50g Eye Shadow Cosmetic Glass Jar -...
-
China Cheap price Color Gel 15ml Jar - 50ml al...




