Reliable Supplier Cream Packaging Jar - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum shell glass jar |
| Item No. | JA-4 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 43 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 48 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Aluminum shell with glass container |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | PP plastic |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Premium Beauty News | Custom Perfume Bottles
Bain Capital acquires cosmetic packaging manufacturer World Wide Packaging | 10ml Perfume Bottle
We know that we only thrive if we can guarantee our combined price competiveness and quality advantageous at the same time for Reliable Supplier Cream Packaging Jar - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Danish , Berlin , Czech , We've got sufficient experience in producing products according to samples or drawings. We warmly welcome customers from home and abroad to visit our company, and to cooperate with us for a splendid future together.
Reasonable price, good attitude of consultation, finally we achieve a win-win situation,a happy cooperation!
-
China OEM Supplement Packaging - AJ-10 series ...
-
Factory Cheap Hot Empty Jar With Silver Cap - ...
-
Low MOQ for White 50g Plastic Cream Jar - 800m...
-
Trending Products Cosmetic Cream Jar 3g 5g - 5...
-
Factory Promotional Cosmetics Cream Empty Box -...
-
Hot sale Silicone Travel Bottles - 620ml gold ...

