Good Wholesale Vendors Double Wall Plastic Jar - 250ml aluminum soda water bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-13-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Not quite the real thing: Coca-Cola’s ‘secret formula’ is out of the bottle | Empty Aluminum Perfume Bottle
Shop for stocking fillers with Missguided’s Christmas bauble range | Custom Perfume Bottles
Now we have superior devices. Our solutions are exported to your USA, the UK and so on, enjoying a superb name between customers for Good Wholesale Vendors Double Wall Plastic Jar - 250ml aluminum soda water bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Azerbaijan , Amsterdam , luzern , Taking the core concept of "to be the Responsible". We will redound up on society for high quality products and good service. We will initiative to participate in international competition to be a first- class manufacturer of this product in the world.
Product quality is good, quality assurance system is complete, every link can inquire and solve the problem timely!
-
Special Price for Empty Round Perfume Glass Bot...
-
Super Lowest Price Plastic Medicine Bottle - 5...
-
Massive Selection for 100ml Customized Perfume ...
-
Professional China 50g Cosmetic Luxury Jar - 3...
-
Best Price on 100ml Plastic Pet Bottle - 100ml...
-
Cheapest Price Pp Plastic Spray Pump Card Perfu...




