Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jars Suppliers - 200ml aluminum lotion pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Under 30 Who Owns The Most Expensive Men’s Store In The World Takes Vegas | Plastic Cosmetic Jar
Jo Malone launches first men’s fragrance collection, in partnership with Huntsman tailors | Plastic Cosmetic Jar
To create more benefit for buyers is our business philosophy; shopper growing is our working chase for Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jars Suppliers - 200ml aluminum lotion pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Plymouth , Honduras , Greece , Furthermore, all of our items are manufactured with advanced equipment and strict QC procedures in order to ensure high quality. If you are interested in any of our goods, please don't hesitate to contact us. We will do our best to meet your needs.
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.
-
High Performance Heart Shaped Perfume Bottle - ...
-
Best-Selling Spiral Glass Bottles - 150ml PET ...
-
High Quality for Cosmetic Square Plastic Jars -...
-
8 Year Exporter 5g Black Mini Jar - 300ml new ...
-
Big Discount Blue Glass Cosmetic Jar - 330ml c...
-
China Cheap price Personalized Perfume Bottle -...











