China New Product Silicone Cosmetic Jars - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J25 |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 122 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Jerry Payne has a forest of bottle trees on his property | Aluminum Perfume Bottle
Novichok perfume bottle ‘had enough nerve agent to kill 4,000 people’ | Custom Perfume Bottles
We insist on offering premium quality creation with very good company concept, honest product sales along with the finest and fast assistance. it will bring you not only the premium quality item and huge profit, but the most significant is to occupy the endless market for China New Product Silicone Cosmetic Jars - 300ml thick wall plastic supplement packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Uruguay , Palestine , Ottawa , Our team knows well the market demands in different countries, and is capable of supplying suitable quality products and solutions at the best prices to different markets. Our company has already set up a experienced, creative and responsible team to develop clients with the multi-win principle.
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.
-
2017 China New Design Aluminium Refillable Perf...
-
Fast delivery Spray Pump Perfume Bottle - AJ-0...
-
2017 High quality Empty Cream Jar - 1000ml tal...
-
Reasonable price for Acrylic Luxury Cosmetic Ja...
-
Cheapest Price 8oz Amber Glass Jar - 1000ml la...
-
Good User Reputation for Plastic Jars 50ml - 4...


