Wholesale Price Transarent Perfume Bottle - 250ml aluminum trigger spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Jar Market Global Insights and Trends 2018 to 2025 | Aluminum Perfume Bottle
A Market of the Senses: Sara Cwynar Finds Truths and Untruths in Advertising -ARTnews | Empty Aluminum Perfume Bottle
We know that we only thrive if we will guarantee our combined cost competiveness and high-quality advantageous at the same time for Wholesale Price Transarent Perfume Bottle - 250ml aluminum trigger spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: The Swiss , Florence , Suriname , We firmly think that we have the full capability to present you contented merchandise. Wish to collect concerns within you and build a new long-term synergy romantic relationship. We all significantly promise:Csame excellent, better selling price; exact selling price, better quality.
This supplier's raw material quality is stable and reliable, has always been in accordance with the requirements of our company to provide the goods that quality meet our requirements.
-
Hot sale Bamboo Cosmetic Jars - 200ml aluminum...
-
Manufactur standard Refillable Perfume Spray Bo...
-
Reasonable price 50ml Glass Bottle - 500ml alu...
-
Top Quality Glass Screw Neck Perfume Bottle - ...
-
Factory Cheap Plastic Jars With Colored Lids - ...
-
Lowest Price for Cosmetic Jars Acrylic - small...











