Fixed Competitive Price Wholesale Cosmetic Jar - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 197 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
RPC M and H Plastics helps revamp skin care brand Archimans packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
10 Smart Ways to Use Ammonia – Bob Vila 10 Smart Ways to Use Ammonia | Empty Aluminum Perfume Bottle
We've one of the most innovative manufacturing devices, experienced and qualified engineers and workers, recognized good quality handle systems and also a friendly experienced income team pre/after-sales support for Fixed Competitive Price Wholesale Cosmetic Jar - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Uganda , Kuala Lumpur , Pretoria , We are looking forward to establishing a mutually beneficial relationship with you based on our high-quality products, reasonable prices and best service. We hope that our products will bring you a pleasant experience and carry a feeling of beauty.
Good quality, reasonable prices, rich variety and perfect after-sales service, it's nice!
-
Leading Manufacturer for Clear Perfume Bottle -...
-
Bottom price Aluminum Jar With Bamboo Cap - 25...
-
2017 High quality Aluminum Perfume Bottle - 5 ...
-
Free sample for 50g Empty Cosmetic Glass Bamboo...
-
Wholesale Dealers of Cosmetic Cream Empty - 20...
-
Top Quality Spray Design Plastic Bottles - 120...




