Factory made hot-sale 500g Plastic Cream Jar - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AJ-09-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Texen creates “bubble” cap for Carven’s new fragrance | Aluminum Perfume Bottle
Made-in-Singapore fragrances a flourishing niche market here, Lifestyle News & Top Stories | 10ml Perfume Bottle
The really abundant projects administration experiences and just one to one particular provider model make the substantial importance of organization communication and our easy understanding of your expectations for Factory made hot-sale 500g Plastic Cream Jar - AJ-09 series aluminum bottle for engine oil 200 ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Peru , Oman , Chile , We guarantee that our company will try our best to reduce customer purchase cost , shorten the period of purchase , stable merchandise quality , increase customers' satisfaction and achieve win-win situation .
This is a honest and trustworthy company, technology and equipment are very advanced and the prodduct is very adequate, there is no worry in the suppliment.
-
Trending Products 50ml Pp Cream Jar - sloping ...
-
Well-designed 50g Empty Glass Jar - 15g / 30g ...
-
Best-Selling Canning Jars 500ml - 300ml round ...
-
Factory making Empty Plastic Round Cream Jar - ...
-
Newly Arrival Cosmetic Jars 100g - 15g small P...
-
Original Factory 500ml Plastic Jar - 5g / 10g ...


