Factory Promotional Aluminum Shell Jar - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J25R |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 143 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Trace New York’s Gender-Neutral Fragrances | Empty Aluminum Perfume Bottle
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | Aluminum Perfume Bottle
Our commission is always to provide our customers and clientele with best quality and aggressive portable digital products for Factory Promotional Aluminum Shell Jar - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cape Town , Georgia , Germany , We have top engineers in these industries and an efficient team in the research. What is more, now we have our own archives mouths and markets in China at low cost. Therefore, we can meet different inquiries from different clients. Remember to find our website to check more information from our merchandise.
Product quality is good, quality assurance system is complete, every link can inquire and solve the problem timely!
-
Reasonable price Plastic Vacuum Pump Jars - 7m...
-
China Supplier Aluminum Bottle Disposable - 10...
-
Discount Price Crystal Diamond Perfume Bottle -...
-
OEM Customized Small Plastic Jar - 4 oz alumin...
-
China Factory for Jars With Wood Lids - 350ml ...
-
Good Quality Empty Cosmetic Ceam Jar - JA-5-1 ...


